Narzędzia i materiały pomocnicze

Materiały pomocnicze do wykonania witraża

 

 

 

 

 

 


WAŁEK
Wałek gumowy służy do przyciśnięcia taśmy ołowianej i równomiernego naklejenia kolorowych folii witrażowych oraz do usuwania nadmiaru wody spod folii (w przypadku naklejania folii na wodę).

Sugerujemy, by przy wykonywaniu witraży posługiwać się dwoma wałeczkami – jeden tylko do przyciskania taśmy ołowianej, drugi do folii witrażowej).

 

DOCISKACZ Z KOŃCÓWKAMI
Dociskacz z 10 wymiennymi końcówkami służy do dociskania brzegów taśmy ołowianej oraz zaciskania miejsc, w których taśmy nachodzą na siebie.

 

DOCISKACZ JEDNORAZOWY
Dociskacz jednorazowy służy do dociskania brzegów taśmy ołowianej oraz zaciskania miejsc, w których taśmy nachodzą na siebie. Polecany do jednorazowych, drobnych prac amatorskich.

NÓŻ JEDNORAZOWY
Służy do przecinania taśmy ołowianej oraz wycinania wzorów w folii witrażowej. Nóż posiada 25 wymiennych, zapasowych ostrzy.

OSTRZA DO NOŻA ARTYSTYCZNEGO
W komplecie znajduje się 25 wymiennych ostrzy do noża artystycznego

WYCISKACZKA DUŻA I MAŁA
Wyciskaczki służą do usuwania nadmiaru wody spod folii w przypadku klejenia na mokro.

Inne

 

Okulary ochronne UV
Okulary ochronne wyprodukowane w nowej technologi z ekstremalnie cienką szybką o wspaniałych właściwościach optycznych. Ultra lekka ramka wykonana z polimerów high-tech gwarantuje najwyższą jakość. 

Lampa UV ręczna (stojąca)
służy do utwardzania kleju UV w różnych pozycjach. Źródło światła kierowane jest na bewel lub element sklejany. Wymiary lampy: dł. 32 cm, szer. 12 cm, wys. całkowita 11,5 cm, wysokość nóżek 4,5 cm.

Płyny

Płyn do odtłuszczania szkła
Płyn przeznaczony do odtłuszczania szkła przed nałożeniem taśmy ołowianej i folii. Polecamy również do mycia okien, ram okiennych, luster, komputerów i telewizorów. Doskonale usuwa zabrudzenia nie pozostawiając smug.

 

Płyn oksydujący Decra Sheen
Stosowany wyłącznie na taśmę ołowianą w kolorze naturalnym. Służy do regulowania procesu utleniania ołowiu. Naturalna taśma ołowiana po wystawieniu jej na działanie warunków atmosferycznych ulega procesom utleniania i na jej powierzchni tworzy się patynowa warstwa ochronna. Taśma wówczas może przybierać różne zabarwienie: niebieskie, brązowe a nawet zielone.

Przetarcie taśmy płynem oksydującym powoduje jej wysuszenie, aż do osiągnięcia zgaszonej, matowej warstwy ochronnej.
Przemywanie ołowiu płynem oksydującym polecamy szczególnie w przypadku zdobienia szkła do mebli antycznych, drewnianych naturalnych okien i wszędzie tam, gdzie chce się uzyskać tradycyjny wygląd.

Instrukcja stosowania płynu oksydującego Decra Sheen

Płyn oksydujący Decra Sheen stosowany tylko do srebrnego (naturalnego) ołowiu. Wcześniej trzeba usunąć z ołowiu wszelkie oznaki utleniania. Można do tego użyć drobnej wełny drucianej. Bezpośrednio przed zastosowaniem płynu oksydującego Decra Sheen oraz w trakcie jego stosowania nie należy dotykać palcami ołowiu.

UWAGA ! Niektóre środki do czyszczenia szkła mogą zawierać domieszki środków, które tworzą na powierzchni powłokę, pogarszając w ten sposób proces ciemnienia.

Płyn oksydujący Decra Sheen najlepiej nakładać na ołów nasączonymi tamponikami z waty lub płatkami kosmtycznymii. Można użyć też miekkiej ściereczki. Przy dużych powierzchniach do oksydowania, waciki należy co jakiś czas zmieniać. Po oksydowaniu ołowiu, szybę należy przemyć. W celu uzyskania lepszego wykończenia, po umyciu i wysuszeniu szyby, ściemniały ołów należy delikatnie wypolerować przy użyciu miekkiej ściereczki. Takie działanie pozwoli uzyskać efekt, podobny do tego, jaki posiada metal starej strzelby.

UWAGA ! Niektóre typy składników szkła, w czasie kontaktu z ołowiem mogą powodoać nadmierne utlenianiei odbarwianie warstwy oksydowanej.